Раді бачити Вас щодня з 12.00 до 18.00 крім суботи! Навчайтеся, працюйте, відпочивайте разом з нами!

Про бібліотеку

Історія Лиманської сільської бібліотеки.

     «В 1945 році у добротних хатах розкуркулених селян розміщувалися так звані хати-читальні, в яких шкільні вчителі влаштовували голосні читання книг і газет, що були  на вагу золота» - згадувала Нікітенко Ганна Терентіївна 1932 р.н.).
Войтович Євдокія Іванівна
    За спогадами Ольги Йосипівни Овечко (1928р.н.) в 1948 році в одній з таких хат («єврейському домі») розміщувався сільський клуб.  Меншу половину займала бібліотека, за перегородкою знаходився осередок первинної комсомольської організації.   Зі слів очевидців книги привозили з Татарбунар, кількість і джерело находжень – невстановлені, відомо, що книг було дуже мало: декілька романів, твори патріотичного спрямування і закони СРСР.
     Першим бібліотекарем була Войтович (Димитренко) Євдокія Іванівна, водночас вона виконувала обов´язки секретаря комсомольського осередку.
 Молода дівчина з веселою вдачею  співала, грала на гармошці, без неї не обходився жоден захід.

                                                                                                                  Згодом  Євдокію Іванівну направляють на навчання у Теребовлянський культурно-освітній технікум (бібліотечна секція).
      В 1950 році за наказом Ізмаїльського Управління культури на посаду бібліотекаря призначили Коріневську Ніну Петрівну.
     По закінченні навчання Євдокія Іванівна повернулася в рідне село, працювала в сільській бібліотеці, брала активну участь у художній самодіяльності, відвідувала театральний гурток. Євдокія Іванівна неодноразово нагороджувалася грамотами Ізмаїльського обласного Управління культури.
    В 1954 році бібліотека отримала статус сільської.
    В 1959 році посаду бібліотекаря займав Унгурян Іван Клементійович.        Невдовзі Іван Клементійович поступився посадою Калібабі Ніні Петрівні.
    В ті роки активно поповнювався бібліотечний фонд. Бібліотека змінила адресу – у приміщенні сільської ради виділили кімнату. Приміщення не опалювалося. Завсідники бібліотеки тих часів пам´ятають бібліотекаря в кацавейці і валянках. Ніна Петрівна працювала в бібліотеці більше 20-ті років. Обслуговувала пункти видачі на фермах, в колгоспних  бригадах. «Ніна Петрівна з пакунком книжок приходила до нас на ферму. Якщо дозволяла погода, сідала на траву разом з доярочками, десь у холодку під деревами, розповідала про письменників, зачитувала уривки з художніх творів. Популярною серед жінок була «Анна Каренина» Л.Толстого» - розповіла Нікітенко Ганна Терентіївна (працювала завідувачкою ферми). З розповідей Катерини Гаврилівни Вітрогон – «Ніна Петрівна дуже відповідально ставилася до збереження бібліотечного фонду, виховувала в читачів шанобливе ставлення до книги, була суворою з боржниками».
      У шістдесятих роках вводяться плани роботи, в сімдесятих - в селі функціонують дві бібліотеки – перша у приміщенні сільради, друга знаходиться в будинку Боєвої Ганни по вулиці Чапаєва № 59.
   В 1971 році в новозбудованому Будинку культури відкрила двері для своїх читачів сільська бібліотека № 1. Світле, просторе приміщення, читальний зал на двадцять посадочних місць, укомплектований книжковий фонд.      
Михайленко
Валентина Гаврилівна
    В цьому ж році, після закінчення середньої школи розпочала свою трудову діяльність в бібліотеці – філії №1 Михайленко Валентина Гаврилівна. Згодом, Валентина Гаврилівна отримала бібліотечну освіту в Одеському училищі культури ім. Данькевича, очолювала бібліотеку до 1983 року.
    В сімдесятих бібліотечний фонд постійно оновлювався, відповідав запитам читачів. В бібліотеці на той час обслуговувалось до 1000  читачів. – залишалася  актуальною практика обслуговування пунктів видачі в тракторних бригадах, на фермах. Проводились масові заходи, літературні вечори, усні журнали, організовувались лекції та багато інших заходів.
    Бібліотека працювала в дуже тісній співдружності з Будинком культури.  Валентина Гаврилівна доброзичлива і врівноважена людина, завжди була уважною до читачів, брала участь у художній самодіяльності, з агітбригадою виступала у колгоспних підрозділах.
    У 70-ті, 80-ті роки спостерігалася надмірна політизованість бібліотечної роботи.  В бібліотеці збереглися плани проведення Тижня дитячої та юнацької книги. Назви заходів говорять за себе: лекція «Комунізм крокує по планеті»; бібліографічний огляд літератури: «На боротьбу і на труд нас ведуть комуністи»; голосні читання по книзі «Навіки поріднив нас Ленін».
   У 8о- тих роках відбулася загальна централізація бібліотечної системи, Лиманська сільська бібліотека увійшла до складу Татарбунарської ЦБС. Проводилася каталогізація бібліотечного фонду .
З 1983-го по 1986 рік в бібліотеці короткий час працювали: Івлєва І., Зенченко С.Г., Обляк О.
  В період з 1986 по 1994 рік завідувачкою бібліотеки працювала Ткаченко Тетяна Павлівна. В 1986 році бібліотечний фонд нараховував 11593 примірника; надійшло за рік 595 прим.; вибуло 1183 прим. В бібліотеці обслуговувалося 873 читача; протягом року видано літератури: 10123 прим.
    В ті роки найбільш поширеною формою масової популяризації книги були любительські об’єднання, при бібліотеці працював ляльковий театр.
    Велика увага приділялася роботі за межами бібліотеки: проводилися огляди літератури у підрозділах колгоспу «Прикордонник», у місцевій школі. Зберігся огляд періодичних видань (написаний від руки) для однієї з туристичних баз курорту «Катранка». Його зміст дозволяє скласти уявлення про те, які періодичні видання пропонувала бібліотека своїм відвідувачам, які події висвітлювалися в газетах і часописах того часу, які твори друкувалися в літературних журналах. На приклад в журналі «Новый мир» (рік?) друкується «Доктор Живаго» Пастернака, а газета «Правда» опублікувала під редакцією генерала-полковника Волкогонова глави з книги про Сталіна «Триумф  и трагедия». Тетяна Павлівна пропонувала прочитати статтю «Генеральный план «Ост» про злочини фашистських окупантів під час Великої Вітчизняної війни в газеті «Красная звезда», і статтю про неофашистів у цій самій газеті.
      Протягом декількох років Тетяна Павлівна збирала в окремий альбом статті Зої Карпенко(Казанжи) – вирізки із обласних газет, з газети «Колхозное слово» зокрема. А в 2016 році фонд Лиманської бібліотеки збагачується книгою Зої Казанжи «Если бы я была».
   В 1994 році бібліотеку очолила Зенченко Валентина Феодосіївна.  Вона безперечно продовжила хороші напрацювання своїх попередніх колег. За освітою – фізик, в душі – невиправний лірик, пише вірші.  Збирає старовинні українські пісні, звичаї та обряди, старожитності, які стали основою краєзнавчого куточку.  Співпрацює з представниками органів влади, місцевого самоврядування, колективом сільськогосподарського підприємства, Будинком культури, школою.
       Девяності - не найкращі часи в історії бібліотеки – брак фінансування, мізерна зарплата, бібліотека двічі змінювала приміщення. В цей період бібліотечний фонд поповнювався дуже скудно. Потреби читачів задовольнялися здебільшого за рахунок  використання літератури із ВВЄФ (Відділ Використання Єдиного Фонду) Татарбунарської районної бібліотеки. Виручали періодичні видання (передплата здійснювалася переважно з бюджету сільської ради).
       Валентина Феодосіївна неодноразово обиралася депутатом сільської ради, це допомагало їй забезпечувати задовільну  роботу бібліотеки. Валентину Феодосіївну знають, як освічену, ерудовану людину, цікаву співрозмовницю.
          З 2000-го року завідувачкою бібліотеки-філії працює Гетманець С.В.
    30 квадратних метрів приміщення, 11000 одиниць фонду, 500 читачів – з таким багажем  Лиманська сільська бібліотека переступила поріг ХХІ сторіччя. Що ж змінилося з приходом ІІІ-го тисячоліття в книгозбірні? Нових книг надходило дуже мало, як і раніше ситуацію рятував ВВЄФ.
     В 2011 році бібліотека взяла участь у міжнародній програмі «Бібліоміст», отримала чотири компʼютери оснащені відеокамерами, принтер, сканер. Бібліотека перейшла у відремонтоване, тепле і затишне приміщення. Лиманська сільська рада забезпечує вільний доступ до Інтернет, надає кошти на придбання літератури, передплату періодичних видань.  З 2012-го по 2014-й рік в бібліотеці працювала системний адміністратор Корецька Наталія Семенівна. За допомогою Наталії Семенівни, у 2013-му році, на базі бібліотеки створився сайт села «Мій Лиман».
    В 2015 році відновив роботу ляльковий театр.
    На кінець 2015 року бібліотечний фонд складає 12514 прим., обслуговується 501 читач. В бібліотеці ведеться краєзнавча робота, діє ляльковий театр. На блозі «Лиманська сільська бібліотека» висвітлюються бібліотечні будні.   
    В 2018 році Лиманська сільська бібліотека увійшла до складу новоствореної Лиманської  територіальної громади.  Бібліотека продовжує роботу у звичайному режимі. У нас завжди людно, гамірно і весело. Користувачів приваблюють книги, періодичні видання, можливість користуватися Інтернетом безкоштовно.   
     Діти  мають можливість відвідувати гурток «Ляльковий театр «Оле - Лукоє», або переглянути лялькові вистави, брати участь в різноманітних заходах і просто спілкуватися.
    Лиманська сільська рада забезпечує бібліотеку коштами для придбання нових книг, бібтехніки, газет і журналів. Методичну допомогу надають спеціалісти Татарбунарської ЦБС. 
    Далі буде…



Немає коментарів:

Дописати коментар

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...